Teatr ze Społecznością jest formą teatru zaangażowanego społecznie. Skupiony jest wokół społeczności związanej z konkretnym miejscem, jest tworzony przez nią i dla niej, zakorzeniony w historii i kulturze tej społeczności.
Jest interwencją społeczną, zaplanowanym działaniem zapraszającym społeczność do stworzenia spektaklu opartego na lokalnych historiach i opowieściach, które przetransferowane przez zaangażowane osoby z tej społeczności stają się jej (społeczności) świadomą wypowiedzią. W tym ujęciu to społeczność definiuje tematy czy idee, które są dla niej ważne, zaś osoba inicjująca i zapraszająca do tych działań – facylitator, animator, reżyser, trener, daje narzędzia, by ten temat przetworzyć. Celem jest budowanie lub scalanie wspólnoty wokół lokalnych historii i tworzenie przestrzeni na ważne dla niej pytania i zagadnienia.
Wartością tych przedsięwzięć jest twórczy potencjał tzw. „zwykłych ludzi”, którzy mogą tworzyć sztukę i tym samym generować własną kulturę. Kulturę rozumianą jako dobro wspólne, przetwarzanie historii danej społeczności czy partycypacji w życie wspólnoty.