Referencje

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 119 w Krakowie Małgorzata Kapusta, lipiec 2022 r.

Projekt „Akcja Integracja”

Łukasz Teofilak, Prezes Fundacji "Inkubator Innowacji", październik 2021 r.

Projekt „The price of Freedom and Democracy”

DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 119 im. Janiny Porazińskiej, wrzesień 2024 r.

Katarzyna Kadela, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Projekt „uMOCnieni – Teatr Forum na Ugorku”

Uczestniczka warsztatów Teatru Forum w projekcie „The Price of Freedom and Democracy”, wrzesień 2021 r.

„Przez tydzień miałam okazję znaleźć się w zupełnie innym świecie. Świecie ludzi serdecznych, mądrych, empatycznych, pozytywnie nastawionych do wspólnej pracy.
Na początku nikt z nas nie wierzył, że w tak krótkim czasie uda nam się stworzyć spektakl i wykreować role, ale przy pomocy Pani Wioletty i Pana Michała – niezwykle kompetentnych pedagogów – udało nam się to.
Warsztaty były bardzo dobrze zorganizowane. Czułam się na nich jak w grupie przyjaciół, intensywnie pracując i dobrze się bawiąc, czas leciał nieubłaganie szybko. Ostatniego dnia żałowałam, że to już koniec.
Z niecierpliwością czekam na powtórkę!”

Uczestniczka warsztatów Teatru Forum projekcie „The Price of Freedom and Democracy”, wrzesień 2021 r.

„Podczas tych warsztatów nauczyłam się być bardziej. Wstawać o 5 rano z poczuciem sensu. Odróżniać dążenie do przyjemności od dążenia do pełni. Nauczyłam się też tego, że mam jeszcze wiele do nauczenia.
Podczas tych warsztatów odkryłam, że potrafię funkcjonować jako element czegoś większego niż ja sama. W pewnym sensie stałam się częścią ciała, które funkcjonowało w wielkiej harmonii tylko i właśnie dlatego, że obecne były wszystkie te fascynujące i różnorodne elementy ludzkie. Odkryłam także historie i podobieństwa. Różnorodność i piękno ludzkiego doświadczenia.

…. zdaje mi się, że żadne słowo nie odda stanu, w którym znajduję się po Waszych warsztatach. Żywość, którą niosę ze sobą jest całkowicie nową jakością – doświadczyłam czegoś, o czym zapomniałam, że istnieje.
Dziękuję.”

Uczestniczka warsztatów Teatru Forum projekcie „The Price of Freedom and Democracy”, wrzesień 2021 r.

„Warsztaty były dla mnie zarówno wyjściem z ciała jak i całkowitym w niego wejściem. W procesie który trwał zaledwie tydzień dowiedziałam się o sobie więcej niż być może nie mogłabym przez wiele lat nie mając dla tego środowiska w którym czułam się bezpieczna, wysłuchana, ale również i widziana.
Warsztaty nauczyły mnie większego słuchania siebie, swojego ciała i zważania na swoje emocje, nauczyłam się wiele o czujności w życiu codziennym – na siebie jak również i na innych. Nie da się wyrazić tego jak bardzo uważam za istotne uwrażliwienie ludzi w jakimkolwiek wieku na historie innych jak i te własne, a przede wszystkim wydawałoby mi się to niezmiernie ważne przy kształceniu dzieci i młodzieży. Jestem zachwycona, wdzięczna i poruszona całym procesem.”

Uczestniczka warsztatów Teatru Forum w projekcie „The Price of Freedom and Democracy”, wrzesień 2021 r.

„Warsztaty z zakresu metody teatru forum otworzyły mi oczy nie tylko na nowe sposoby podejścia do sztuki teatralnej, ale również na własne emocje, wartości oraz skrywane głęboko refleksje. Dzięki nim mogłam poznać wspaniałe, ciekawe osoby, które poznałam na płaszczyźnie człowiek – człowiek, bez dodatkowych masek czy skrawania się za zasłoną dyplomacji. Bawiłam się bardzo dobrze, jednocześnie wynosząc niezwykle dużo dla siebie i sprawiając, że całe warsztaty, praca w grupie i sam spektakl zostaną że mną na długo.”

Matevž Dobaj, Słowenia, uczestnik warsztatów Teatru Forum w projekcie “Teatr edukacyjny jako miejsce zwiększania integracji i zdolności do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością”, styczeń 2022 r.

“Forum Theatre method is a great way to approach a different way of communication. It offers another insight into problems each individual wants to address. It is personal as it is collective.
Method facilitators of Kurdybanek foundation are knowledgeable and professional. They create a safe space for exploration and development. They take you on a journey of self-exploration that is playful and challenging at the same time.
Personally, I very much enjoyed this experience and would recommend it to everyone, no matter their background, profession or age.”
 

 

Krzysztof Paja, Polska, uczestnik warsztatów Teatru Forum w projekcie “Teatr edukacyjny jako miejsce zwiększania integracji i zdolności do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością”, styczeń 2022 r. 

“Kurs Teatru Forum podobał się i miał duże znaczenie. Utwierdził mnie w przekonaniu, że ludzie z różnych państw mogą razem zdziałać wiele. Pokazaliśmy w paru ćwiczeniach, że jak się chce, to nawet nie używając słów, można się porozumieć. Dzięki metodzie Teatru Forum można rozwiązywać problemy społeczne, a nawet nieść międzynarodowy pokój.” 

Żiga Srebot-Jelovsek, Słowenia, uczestnik warsztatów Teatru Forum w projekcie “Teatr edukacyjny jako miejsce zwiększania integracji i zdolności do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością”, styczeń 2022 r.

“The method has enough of structure to lead through the process of creation, but on the other hand leaves enough space to let in differences of individual creativity. The origin story also provides background to relate to. I also think that this method is flexible enough to allow applications to many fields of our culture.
The method also try to evoke thoughts on social or personal conflicts with use of creative and theater skills.
It can be used in every case where it is difficult to articulate conflict.
And the trainers?
I think a combination of good trainers and a clear goal is a recipe for a good training.”

Jurka Jeran, Chorwacja, uczestniczka warsztatów Teatru Forum w projekcie “Teatr edukacyjny jako miejsce zwiększania integracji i zdolności do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością”, styczeń 2022 r.

“I like the idea of mixing Theatre and Psychology. It is really important to see other ideas and to know that everyone see the world from his perspective. I think this Forum Theatre should be included in every school, so the kids (and adults!) would learn how to live with each other and to see that not everyone is the same. Everybody sees the world from his angle. I did enjoy and learn a lot of empathy, patience and love with this way of theatre. I must say it is something everybody should experience. Thank you for teaching us the method!“

Swietłana Listopadska, uczestniczka I edycji Kursu Dramy, jesień 2021

„Po czym poznać dobre szkolenie? – po tym że jeszcze długo „pracuje” w uczestnikach. (…) Na warsztacie dramy dla trenerów prowadzonym przez Wioletta Szuba odkryłam dla siebie pojęcie triady dramowej. I kto chce wiedzieć co się pod tą nazwą kryje, zapraszam do osobistego odkrywania na warsztacie u Wioletty.  Kiedyś słyszałam taką definicje: „jeśli uczniowi wydaje się że wszystko zrobił sam i nauczyciel praktycznie nie był tu potrzebny, to nauczyciel zrobił naprawdę dobrą robotę”.  I tego właśnie doświadczam u Wioletty – grupa jest tak płynnie przeprowadzana przez warstwy dramowe, że czas ucieka jak gapowicz przed kanarem. (…) Refleksja własna jest w dramie ważna, jeśli nie najważniejsza. Drama nie szuka odpowiedzi, drama stawia pytania”.

 

Uczestnik I edycji Kursu Dramy, jesień 2021

„Na warsztatach z dramy jestem już po raz kolejny i za każdym razem są one dla mnie czymś innym. Zawsze są jednak o mnie i o momencie, w jakim jestem. Nawet jeśli są o momencie nieprzyjemnym i niewygodnym, to warsztaty dają mi przestrzeń na osadzenie się w tym uczuciu i przejście dalej…”. 

Uczestnik I edycji Kursu Dramy, jesień 2021

„Drama zachwyca. Jest holistycznym narzędziem do pracy. Rzeczywiście pobudza ciało, umysł, emocje. Pozwala działać, czuć, dostrzegać więcej. Kurs stał się dla mnie osobistą przygodą, przestrzenią wglądu, ale również inspiracją do korzystania z dramy podczas pracy warsztatowej z grupami. (…) Drama niezwykle pobudza do refleksji, przyglądania się emocjom i motywacjom”.

Uczestnik I edycji Kursu Dramy, jesień 2021

„Czuję, że się rozwijam nie tylko w kierunku zawodowym, ale też jest to mój rozwój osobisty”.

Uczestnik I edycji Kursu Dramy, jesień 2021

„Szkolenie pozwala na głęboki wgląd w swoje mocne i słabe strony, w bezpiecznym środowisku”.

 

Piotr Suchanek, uczestnik I edycji Kursu Dramy, jesień 2021

„Drama jest wielowarstwowa, dokładnie tak samo, jak wielowarstwowi jesteśmy my. Doświadczenia dramowe pozwalają nam przyglądać się sobie, warstwa po warstwie, sprawiają, że patrzymy zarówno w głąb siebie, jak i w dal, poza horyzont. Kurs dramy to ucieleśnione doświadczenie tego, jak drobne rzeczy potrafią być zaskakująco pełne wielkiego znaczenia. To okazja do eksplorowania granic tego, gdzie kończy, a gdzie zaczyna się moje ja, a także tego, kiedy przestaję, a kiedy być może zaczynam być sobą. Fundacja Kurdybanek to miejsce, które pozwala zasmakować dramy w bezpieczny i wspierający sposób, warto skosztować.”

 

To top