Projekt „Działam, więc jestem” od zaplecza – jak tworzymy scenariusze warsztatów

W ostatnie piątkowe popołudnie (12 lipca) zespół projektowy Fundacji Kurdybanek pracował intensywnie (swoim czasem i energią dzieliły się: Wioletta Szuba, Anna Ćwiklińska, Magdalena Michnowicz, Ismena Ładecka, Karolina Dziąbkowska :)).

Szukałyśmy inspiracji i pomysłów do scenariuszy 7 warsztatów z cyklu „Działam, więc jestem”, które realizowane będą w nowym roku szkolnym 2019/2020 w dwóch krakowskich szkołach (SP7 i SP51) w ramach projektu „Działam, więc jestem”.
Warsztaty mają zwiększyć gotowość i umiejętność współpracy uczniów i uczennic z osobami z najbliższego środowiska. Naszym celem jest bowiem przygotowanie beneficjentów i beneficjentek do rozwiązywania problemów stojących przed szkolnymi, lokalnymi i szerszymi społecznościami, jak również zwiększenie ich umiejętności konstruktywnego porozumiewania się i gotowość do empatycznego słuchania zdania innych w różnych sytuacjach.  

W trakcie kilku godzin pracy pojawiło się wiele pytań, m.in. – co może być główną motywacją dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności społecznej; jak przedstawić logikę projektową za pomocą dramy; jak dzielić klasy na zespoły projektowe – czy uwzględniać ich zainteresowanie tematami miniprojektów, czy brać pod uwagę kompetencje do ich realizacji czy może gotowość uczniów i uczennic do współpracy między sobą; jak stworzyć przestrzeń dla klas do samodzielnego podejmowania decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. 

Efekty naszej wspólnej pracy poznają uczniowie i uczennice już w październiku br. na pierwszych warsztatach. Podczas zajęć  będziemy wykorzystywać dramę i instrumenty intuicyjne, będziemy pracować w ruchu, tworzyć dźwięki, będziemy w ciszy słuchać swoich potrzeb, dyskutować i planować, będziemy się wspierać i podejmować wspólnie decyzje.

Niebawem dołączą do nas pozostali trenerzy i wolontariusze. Jesteśmy ich bardzo ciekawe i chętnie ich Wam przedstawimy:)

NIW Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

 

 

 

To top