Serdecznie zapraszamy na SEMINARIUM online pt. Metoda Teatru Forum w procesach integracyjnych i działaniach antydyskryminacyjnych z pokazem dwóch spektakli Teatru Forum (debata forum na żywo).

Termin: 27 sierpień 2022 r. (sobota)
Start: godz. 14:00
Czas trwania: 4,5 h
Transmisja na żywo przez platformę Microsoft Teams

Celem spotkania jest przybliżenie metody Teatru Forum jako atrakcyjnej formuły do pracy z grupami młodzieżowymi w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na pochodzenie.

TEATR FORUM? CO TO JEST?
Teatr Forum to interaktywna formuła teatru społecznego stworzona przez Augusto Boala, brazylijskiego reżysera i aktywistę. Spektakl TF porusza problemy konkretnych grup społecznych, nazywa zjawiska i sytuacje społeczne, stawia pytania, otwiera pole do dyskusji, zmienia się w debatę angażującą wszystkich uczestników, widzów i aktorów, na temat przedstawiony w spektaklu.

Program Seminarium
 • Prezentacja założeń projektu „Zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka”.
 • Sesja forum, w tym:
  Prezentacja dwóch spektakli Teatru Forum: „Kabel” i „Akcent”.
  Debata z możliwością interaktywnego udziału widzów (interwencje i dyskusja) w wybranym przez nich spektaklu.

  Spektakl AKCENT opowiada historię uczennicy o imieniu Jessica, która przeprowadza się razem z rodzicami z USA do Polski. Odczuwa dużą niepewność, ale też dużą nadzieja. To ma być ostatnia zmiana szkoły. Co ją spotka w polskim liceum? Jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jaki stosunek będą mieli do niej nowo poznani rówieśnicy? Jak sobie z tym poradzi Jessica?

  Spektakl KABEL to historia Weroniki, uczennicy klasy I warszawskiego liceum, która wraz z rodzicami przeprowadziła się z Piaseczna do Warszawy. Weronika chce mieć koleżanki, kolegów, uczyć się, ale również angażować się w różne akcje społeczne, jak ostatnio: w pomoc dla Ukrainy. Czasami jednak pomaganie innym, czy stawanie w obronie innych może prowadzić do konfliktu czy opresji. Jak odnajdzie się w tym Weronika?

 • Dyskusja i panel ekspercki na temat wykorzystania Teatru Forum jako metody wspierającej pracę z młodzieżą w obszarze dyskryminacji ze względu na pochodzenie, inicjowanie i zarządzanie procesem integracji, praca w zróżnicowanym kulturowo środowisku.
Ekspertki

Joanna Grzymała-Moszczyńska, doktorka psychologii, trenerka antydyskryminacyjna, Instytut Psychologii UJ. 

Karolina Kniotek, nauczycielka języka polskiego dla Polaków i obcokrajowców w IV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Koordynuje współpracę szkoły z Teatrem im. J.Słowackiego w ramach projektu ,,Klub Wyspiańskiego”. Edukatorka w projekcie “Zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka”.

Alicja Kukuła, nauczycielka etyki oraz filozofii w Kolegium Europejskim w Krakowie, a także uczestniczka spektaklu i debaty Teatru Forum. 

Aleksandra Zapolska, prezeska Fundacji Zustricz, trenerka warsztatów adaptacyjnych i międzykulturowych, zajmuje się problematyką uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji.

Aldona Żejmo-Kudelska, certyfikowana trenerka i superwizorka dramy, Drama Way.

Prowadzące

Anna Ćwiklińska, psycholożka, arteterapeutka, psychoterapeutka, trenerka, członkini zarządu Fundacji Kurdybanek
Wioletta Szuba, certyfikowana trenerka dramy, arteterapeutka, członkini zarządu Fundacji Kurdybanek

Udział bezpłatny. Wymagana rejestracja. 
Zapisz się wypełniając formularz pod tym adresem.