Projekt „Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski” zrealizowany został w ramach programu Narodowe Centrum Kultury “Kultura w sieci”.
Celem projektu było zwiększenie świadomości kulturowej wśród dzieci (w tym dzieci niesłyszące) i przygotowanie ich do odbierania wytworów kultury oraz zachęcanie do twórczości własnej inspirowanej tradycją i kulturą, a także wsparcie ich indywidualnego rozwoju, np. poprzez rozwój umiejętności radzenia sobie z emocjami; umiejętności komunikacyjnych, umiejętności przyjmowania perspektywy drugiej osoby.
W ramach zadania opracowane zostały 4 bajki dla dzieci przybliżające im elementy mniej znanych tradycji i zwyczajów 4 regonów Polski, w tym:
– bajka „Opowieść o domach z Podlasia” przybliża elementy sztuki ludowej jakim jest zdobnictwo drewnianych domów tzw. zdobnictwa laubzegowego;
– bajka „Opowieść o kamieniach z Kaszub” zaprasza do poznania kamiennych kręgów i związanych z nimi legendy o Stolemach.
– w bajce „Opowieść o duchu z Karkonoszy” poznajemy niesamowitą legendę o Królu Gór (zwanym też m.in. Karkonoszem) oraz górskie zwyczaje, np.: że na szlaku nie powinno się krzyczeć, czy hałasować, że turyści mijając się, witają się ze sobą mówiąc Cześć!;
– w bajce „Opowieść o krakowskim pająku” dowiadujemy się, że tytułowy pająk to ludowa ozdoba świąteczna. Dodatkowo w bajce pojawiają się także latarnie umarłych oraz Cmentarz Podgórski znajdujący się w Krakowie.
Dodatkowo, przez odpowiednią fabułę i konstrukcję bohaterów, poruszone zostały w bajkach zagadnienia psychoedukacyjne, m.in. poruszony został temat zazdrości, jej przyczyn i sposobów radzenia sobie z nią, dowiadujemy się również jak ważną emocją jest strach. W kolejnej bajce przyglądamy się, jak główni bohaterowie doświadczają sytuacji, kiedy nie mogą mieć tego, co by chcieli, co sobie zaplanowali i przeżywają frustrację. Ostatnia opowieść porusza wiele trudnych emocji, m.in. smutek, żal, poczucie straty, a także temat śmierci, żałoby i radzenia sobie z przemijaniem.
Wszystkie 4 baki dostępne są w formie ebooka (format pdf., mobi i epub) z materiałami edukacyjnymi nt. dziedzictwa kulturowego i psychoedukacji dostosowanymi do treści bajki i skierowanymi do dzieci, rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej (dostępne w ebooku w formacie pdf.). Materiały zawierają część merytoryczną wyjaśniającą zagadnienia poruszane w bajce (zarówno kulturowe, jak i psychoedukacyjne) oraz zestaw ćwiczeń do wspólnej zabawy i zgłębiania poszczególnych tematów. Celem materiałów jest zachęcenie dzieci do twórczości inspirowanej kulturą. Dodatkowo Wszystkich zainteresowanych twórczością zapraszamy do Videobloga ZRÓB TO SAM! Zawiera on 4 filmy zachęcają do aktywności własnej inspirowanej tematem z bajek, m.in. teatr cieni, haft kaszubski, teatr z papieru, pająk.
Wszystkie bajki i materiały przygotowane w ramach projektu dostępne są na stronie www.palecpodbudke.com oraz na fundacyjnym kanale You Tube https://www.youtube.com/fundacja-kurdybanek.
Tytuł projektu “Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski” zainspirowany był popularną wśród dzieci rymowanką (autorstwo anonimowe). Ma charakter dziecięcej twórczości ludycznej. Rymowanka ta pełni funkcję zaproszenia do zabawy. Tytuł naszego projektu miał spełniać właśnie taką funkcję – zaproszenia do czynnego, twórczego uczestniczenia w naszej bajkowej ofercie.
ZESPÓŁ PROJEKTOWY
Koordynatorka projektu:
Anna Ćwiklińska
tel. 791 969 626
e-mail: anna.cwiklinska@kurdybanek.com
Specjalistka ds. promocji:
Wioletta Szuba
tel. 534324000
e-mail: wioletta.szuba@kurdybanek.com
Twórcy bajek:
Wioletta Szuba; Anna Ćwiklińska; Ismena Ładecka; Magdalena Michnowicz; Karolina Ligęza; Michał Tkaczyk, Mariola Kozłowska-Nowak, Krzysiek Buratyński, Hania Franczak, Sonia Franczak, Anna Karwala, Michał Ćwikliński.