SPEKTAKL TEATRU ZE SPOŁECZNOŚCIĄ PT. „SŁONIE NA OLSZY”

23 czerwca to nie tylko zakończenie roku szkolnego… W Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie publiczność odbyła niezwykłą podróż na Olszę. Jak? Za sprawą grupy seniorów i seniorek polskiego i ukraińskiego pochodzenia, biorących udział w projekcie ,,Teatr ze Społecznością – od integracji do wspólnoty”.

 

Spektakl ,,Słonie na Olszy” zdradził publiczności wiele prądnickich tajemnic – okazało się, jaki dom stał dawniej przy Ptasiej 20 i co schowane zostało w studni, dlaczego przez most na Białusze tak trudno było przejść i o czym myśli św. Antoni, gdy widzi osoby, które przychodzą do ogrodu Potockich.

 

Pojawił się wątek relacji rodzinnych, tajemnic wojennych, rządcy na dworku Potockich, a także postacie związane z dzielnicą. Były wspólne tańce w ogrodzie, śpiewy, wzruszenia, refleksje i długa i owocna dyskusja po spektaklu! Tak właśnie działa Teatr ze Społecznością!

 

A czego właściwie metaforą są Słonie z Olszy? To metafora spotkania, wspólnoty, która się wzajemnie wspiera i o siebie dba. Olsza to nie tylko mieszkańcy i mieszkanki, którzy żyją tu od kilkudziesięciu lat. To także przybysze z różnych miejsc, a ostatnimi czasy – z Ukrainy. Jak słonie bez trąby, potrzebują wsparcia, zrozumienia i bezpieczeństwa, współdziałania, z innymi słoniami.


Spektakl Teatru ze Społecznością powstawał w trakcie 15 spotkań warsztatowych, podczas których z pomocą technik dramowych seniorzy i seniorki poznawali się bliżej oraz pracowali nad historiami, które zebrane zostały podczas Wieczoru Opowieści. Historie te zostały przetworzone przez naszych aktorów. Grupa uczestników i uczestniczek spotykała się regularnie w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej ,,Na Olszy”.


Gratulujemy naszym wspaniałym uczestnikom! Włożyliście sporo swojego czasu, emocji, kreatywności w cały proces twórczy. Stworzyliście wspaniałe postacie, dając im to, co w Was żywe, prawdziwe i autentyczne. Dzieliliście się wielokrotnie swoim doświadczeniem, mądrością. Cieszymy się, że zechcieliście stać się częścią tego projektu i że mogłyśmy spotykać się z Wami regularnie przez ten czas.


W spektaklu udział wzięli:
Andrzej, Larysa, Nina, Krystyna i Helena.

W warsztatach uczestniczyło jednak więcej osób, którym także pragniemy podziękować i chcemy je wspomnieć. To osoby to:
Marusia, Bela, Marynia, Janina i Ania.

Pozdrawiamy Was serdecznie i cieszymy się, że udało Wam się dotrzeć na spektakl i że wspieraliście swoich kolegów, którzy dawali z siebie wszystko na scenie!

Dziękujemy wspaniałej publiczności – mieszkańcom i mieszkankom Czerwonego Prądnika za podzielenie się historiami podczas Wieczoru Opowieści oraz za wnoszenie wielu ciekawych wątków do dyskusji po spektaklu. Dziękujemy także osobom, pochodzącym z innych części Krakowa, ale pragnącym zgłębić historię Olszy, którzy z dużą otwartością i ciekawością w sobie przybyli na to wyjątkowe wydarzenie.

Bardzo serdecznie dziękujemy Kierownictwu oraz pracownikom PAL ,,Na Olszy” oraz za zaangażowanie i wsparcie organizacyjne oraz tworzenie dobrej, sprzyjającej do pracy atmosfery.

Podziękowania kierujemy również w stronę Pawła Grzesika – za wrażliwość oraz reżyserską inwencję, Pana Grzegorza Dobrowolskiego – za wsparcie i oprawę świetlną podczas próby i spektaklu, a także w stronę Centrum Młodzieży – za współpracę i przygotowanie przestrzeni do działań teatralnych.

Dziękujemy Karolinie Hutnitska, za wsparcie tłumaczeniowe podczas wszystkich warsztatów i prób.

Dziękujemy także Centrum Obywatelskiemu w Krakowie za obecność na spektaklu.

Tak brzmiały słowa piosenki finałowej:

Wybierzcie się z nami w podróż na Olszę

Gdzie dworek Potockich otwiera swe drzwi

Gdzie rządca dba, by żyło się dobrze

Tam zbiera się krąg, a muzyka już brzmi

Spotkajmy się wszyscy jak z Olszy Słonie

Niech płyną rozmowy aż po świt

Zatańczmy wraz splatając dłonie

Stwórzmy historię, by razem tu być

Gadu gadu gadu gadu gadu gadu nocą

Baju baju baju baju baju baju w dzień

Prowadzenie wieczoru: Wioletta Szuba i Anna Ćwiklińska
Tłumaczenie na język ukraiński: Karolina Hutnitska
Światło: Grzegorz Dobrowolski
Muzyka: Katarzyna Rynkowska
Nagranie video: Katarzyna Rynkowska
Zdjęcia: Sonia Franczak, Katarzyna Rynkowska

Partner projektu: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Zadanie publiczne realizowane w ramach projektu grantowego „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy. Wsparcie grantowe EFS dla NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Działanie 15.1 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – wsparcie grantowe dla NGO oraz JST.

 

To top