„Opowieść o duchu z Karkonoszy” – zapraszamy na karkonoski szlak

W kolejnej bajce z cyklu „Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski” Tosia i Krzyś poznają kulturę Dolnego Śląska, a zwłaszcza jego zachodniej, górzystej części, w której znajdują się Karkonosze i Sudety Zachodnie.

Wędrując z rodzicami po górach zachwycają się bogactwem przyrody i bajecznie wyglądających minerałów.

Poznają również niesamowitą legendę o Królu Gór. Kim był? Strażnikiem gór, wędrowcem z kosturem, duchem, a może stworem z diabelskim ogonem i rogami. Dowiadują się także, jak ważne są górskie zwyczaje, np.: że na szlaku nie powinno się krzyczeć, czy hałasować, że turyści mijając się, witają się ze sobą mówiąc Cześć!, albo Dzień dobry! mimo, że wcale się nie znają.

Bardzo cenną górską lekcją dla Tosi i Krzysia jest doświadczenie sytuacji, kiedy nie mogą mieć tego, co by chcieli, co sobie zaplanowali i przeżywają frustrację.

Bajka zrealizowana jest techniką teatru z papieru Kamishibai. Możecie sami stworzyć swoją opowieść z magicznego pudełka. Wskazówki, jak zrobić swój teatr z papieru znajdziecie w naszym trzecim odcinku videobloga: Zrób to sam – Teatr z papieru.

Jeśli chcecie lepiej poznać kulturę Kaszub i świat emocji głównych bohaterów, Tosi i Krzysia, to zapraszamy do materiałów umieszczonych na stronie projektu PALEC POD BUDKĘ.
Znajdziecie tam: quiz dla dzieci, materiały edukacyjne do pracy z dziećmi, bajkę w wersji ebooka i audiobooka.

 

 

To top