Teatr ze Społecznością w PAL ,,Na Olszy”

 

Teatr ze Społecznością to teatr skupiony wokół społeczności związanej z konkretnym miejscem, tworzony przez nią i dla niej, zakorzeniony w jej historii, kulturze i codzienności. Podczas procesu twórczego w ramach tej koncepcji grupa tworzy spektakl, który dotyczy spraw i wydarzeń dla niej ważnych i poruszających.

 

Tak też jest w przypadku grupy młodzieży polsko-ukraińskiej, z którą od końca września spotykamy się regularnie, by porozmawiać o historiach osobistych, jednostkowych, takich, które wysycają sobą krakowskie przestrzenie i nadają im nowe znaczenia. Czy można stworzyć spektakl TzS o miejscu, które się ledwo zna, o którym ma się jakieś wyobrażenie i jeszcze nie jest ,,własne”? Tak, ponieważ TzS to przede wszystkim ludzie, nadający swoimi historiami MIEJSCU nowe znaczenia. To relacje, wspomnienia, Czasem większe narracje, a innym razem urywki, migawki, szumy…TZS to różnorodność, barwna mozaika, wielość perspektyw i polifonia. My – pracując z uczestnikami staramy się to wszystko uchwycić, zebrać, spisać i przetworzyć, aby w efekcie mógł powstać spektakl.

W jaki sposób? Poprzez dramę. Dzięki temu, że drama czerpie z ciała, z improwizacji, z pierwotnej intuicji i dziecięcej zdolności do zabawy, pełnego ciekawości eksplorowania – historie opowiadają się same. Opowiadane są ciałem. Następnie za sprawą omówienia, uczestnicy mogą urefleksyjnić swoje działania, przyjrzeć im się, nazwać, połączyć w ciągi znaczeń i sensów. Przed nami kolejne spotkania w PAL ,,Na Olszy”, podczas których nasi uczestnicy będą odkrywać, jak rozumieją kategorię miejsca oraz codziennych wydarzeń, małych (nie)zwyczajnych historii.

Spektakl TzS powstanie w trakcie 14 spotkań warsztatowych grupy zaangażowanych osób. Jego tworzywem są historie zebrane podczas Wieczoru Opowieści – wieczór ten to otwarte spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami Krakowa, które stanowi okazję do podzielenia się wspomnieniami i opowieściami zakorzenionymi w społeczności.

 

Warsztaty prowadzą Wioletta Szuba i Katarzyna Rynkowska – trenerki związane z Fundacją Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek. Podczas spotkań obecna jest również tłumaczka języka ukraińskiego, Kristina Metelska.

Premiera spektakl TzS będzie miała miejsce 17 grudnia 2022 w Centrum Młodzieży im. H. Jordana przy ul. Krupniczej w Krakowie.

Zadanie publiczne „Kraków bez granic” finansowane jest ze środków UNICEF we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.

To top