TEATR FORUM W FORMULE ONLINE!

W sobotę 27 sierpnia odbyło się seminarium pt. „Metoda 𝗧𝗘𝗔𝗧𝗥𝗨 𝗙𝗢𝗥𝗨𝗠 w procesach integracyjnych i działaniach antydyskryminacyjnych”, w ramach którego zaprezentowaliśmy po raz kolejny spektakle Teatru Forum ,,Akcent” oraz ,,Kabel”.

Tym razem jednak w wersji online! Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana zamieniło się w prawdziwe studio, z którego transmitowaliśmy na żywo sesję TF.

Identyfikacja z problemem w Teatrze Forum powoduje zaangażowanie publiczności. Nie inaczej było w przypadku tej formuły. Po zagłosowaniu na jeden ze spektakli, widzo-aktorzy próbowali zmienić los głównej bohaterki, wchodząc w jej rolę, by przezwyciężyć opresję, nie poddać się jej. Każde wirtualne wejście na scenę (interwencja polegająca na rozmowie z jedną wybraną postacią), każda próba zmiany decyzji, wyborów bohaterki była poddawana dyskusji publicznej, urefleksyjniana. Dzięki takiemu zaangażowaniu, publiczność mogła rozważać różne możliwości zmiany, a także przyglądać się sytuacjom z wielu perspektyw.

Formuła online w tym wypadku wcale nie spowodowała, że przeżywane emocje były mniejsze!

Bardzo dziękujemy za wszystkie pomysły, zaangażowanie i odważne interwencje!

To był bardzo ważny, emocjonujący dzień! Pokaz spektakli stanowił pierwszą część spotkania całego wydarzenia poświęconego eksploracji, zgłębianiu metodologii Teatru Forum w kontekście wykorzystania w pracy na rzecz integracji i działaniach antydyskryminacyjnych.

W drugiej części popołudnia odbyła się również debata z udziałem ekspertek. Podczas rozmowy padło wiele istotnych myśli. Pojawiły się również odpowiedzi na pytania:
– Co najbardziej sprzyja dobrostanowi osób, które znalazły się w nowym miejscu, w nowej sytuacji?
– Na co uważać włączając nowe osoby w nowe środowiska?
– Czy praca metodą Teatru Forum z młodzieżą w grupach wielonarodowościowych ma sens?
– W jaki sposób Teatr Forum może pomagać w rozwiązywaniu problemów uczniów w relacjach w szkole i poza nią?

Kochani Edukatorzy i Edukatorki – ogromny brawa dla Was za energię, wrażliwość i otwartość! Wielkie podziękowania za gotowość do działania w nieprzewidywalnych warunkach i koleżeńskie wspieranie się w zespole!

W spektaklu ,,Akcent” udział wzięli i wzięły: Justyna Grądziel, Judyta Potocka, Mateusz Wojnarowicz, Ina Plisko, Magdalena Pluta, Dorota Kaczor, Urszula Sidoruk,

W spektaklu ,,Kabel” udział wzięli i wzięły: Barbara Mołas, Karolina Kniotek, Magdalena Kotula, Maciej Pierzchała, Urszula Tłomak.

Podczas spektakli jokerowały Wioletta Szuba i Anna Ćwiklińska, trenerki w projekcie.

Serdeczne podziękowania wspaniałym ekspertkom, za ich wiedzę i doświadczenie, wnikliwe spojrzenie na palące tematy i chęć podjęcia dyskusji!

Oto i nasze ekspertki:
Joanna Grzymała-Moszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorka psychologii, trenerka antydyskryminacyjna.

Karolina Kniotek – nauczycielka języka polskiego w IV LO w Krakowie, uczy także języka polskiego obcokrajowców. Uczestniczka projektu “Zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka”.

Alicja Kukuła – nauczycielka etyki oraz filozofii w Kolegium Europejskim w Krakowie, uczestniczka spektaklu i debaty Teatru Forum.

Aleksandra Zapolska – ukraińska działaczka społeczna, założycielka i członkini zarządu Fundacji Zustricz. Zajmuje się problematyką uczniów i uczennic ukraińskich z doświadczeniem migracji, prowadzi warsztaty adaptacyjno-językowe dla Ukraińców i Ukrainek.

Aldona Żejmo-Kudelska z Fundacji Drama Way – certyfikowana trenerka i superwizorka dramy z kilkunastoletnim doświadczeniem, realizatorka wielu projektów Teatru zaangażowanego społecznie.

Dziękujemy również Katarzynie Rynkowskiej za pracę organizacyjną i zaangażowanie w cały proces, Panu Grzegorzowi Dobrowolskiemu za czarowanie światłem, Michałowi za ogromne wsparcie techniczne, Centrum Młodzieży za wspaniałą teatralną przestrzeń.

To top