Spektakl Teatru ze Społecznością pt. „Kocie drogi”

Spotkanie, wielokulturowość, dialog, wspólnota, relacje, zmienność, poszukiwanie swojego miejsca – te słowa oddają charakter zwieńczenia projektu Teatru ze Społecznością i pokazu spektaklu uczestników, które miały miejsce 17 grudnia 2022 w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

 

Do współtworzenia Teatru ze Społecznością tym razem zaprosiliśmy młodzież z różnych dzielnic Krakowa, zarówno stałych mieszkańców, jak i młodzież z Ukrainy, która przybyła tu całkiem niedawno i chce się z nowym miejscem zintegrować.

Teatr ze Społecznością zwykle opiera się na historiach związanych z jakimś miejscem, ale tym razem z naszą wielokulturową młodzieżą stworzyliśmy spektakl oparty raczej o poszukiwanie tego miejsca, o potrzebę osadzania się w nowym miejscu.

Spektakl TzS powstawał w trakcie 14 spotkań warsztatowych, podczas których z pomocą technik dramowych młodzież poznawała się bliżej, tworzyła relacje, integrowała się ze sobą oraz w twórczy sposób pracowała nad historiami, które zebrane zostały podczas Wieczoru Opowieści.

Historie te zostały przetworzone przez naszych aktorów, przez ich doświadczenie, skojarzenia, emocje i tak powstał spektakl “Kocie drogi”. Rzeczywistość, w której żyjemy bywa nieprzewidywalna, zmienna. My, będąc zanurzeni w niej, niczym koty chodzimy po świecie różnymi drogami. Niezależni, wolni, ale jednak złączeni z innymi biegiem przypadków i zdarzeń. Chodzimy wieloma drogami, poszukując dla siebie ciepła, bezpieczeństwa, miłości lub inspiracji. O tym właśnie traktował spektakl pt. ,,Kocie drogi”.

Ogromnie gratulujemy naszym wspaniałym uczestniczkom i uczestnikowi! Jesteście wspaniali, wrażliwi, mądrzy. Praca z Wami była wielką przyjemnością.
W działaniach udział wzięli: Anna, Fedor, Varvara, Wiktoria, Sofiia, Kristina.

Bardzo serdecznie dziękujemy Kierownikowi oraz pracownikom Programu Aktywności Lokalnej ,,Na Olszy” oraz Programu Aktywności Lokalnej ,,Na Skarpie” za zaangażowanie i wsparcie organizacyjne oraz tworzenie dobrej, sprzyjającej do pracy atmosfery.

Podziękowania kierujemy również w stronę Pawła Grzesika – za wrażliwość oraz reżyserską inwencję, Pana Grzegorza Dobrowolskiego – za wsparcie i oprawę świetlno-dźwiękową podczas próby i spektaklu, a także w stronę Centrum Młodzieży – za współpracę i przygotowanie przestrzeni do działań teatralnych.

Dziękujemy także Kristinie Metelskiej, która była obecna na wszystkich spotkaniach warsztatowych jako tłumaczka, a w dniu spektaklu pojawiła się w podwójnej roli – była również aktorką grającą w zastępstwie za Sofiię.

Prowadzenie wieczoru: Wioletta Szuba i Katarzyna Rynkowska
Tłumaczenie na język ukraiński: Kristina Metelska
Zdjęcia: Anna Ćwiklińska

Działanie zrealizowane w ramach projektu ,,Kraków bez granic” finansowane ze środków UNICEF we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.

 

 

 

 

 

To top