SPEKTAKL TEATRU ZE SPOŁECZNOŚCIĄ pt. „Ciemności nad Olszą”

W niedzielę 18 czerwca w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie miało miejsce wydarzenie niezwykłe! Młodzież polsko-ukraińska, biorąca udział w projekcie ,,Teatr ze Społecznością – od integracji do wspólnoty” zaprosiła w podróż nad zaczarowaną Olszę!

 

Potocki, Gałczyński, Bar Meteor, mieszkańcy i mieszkanki Prądnika – to motywy, hasła, słowa klucze które pojawiały się wielokrotnie w scenach spektaklu ,,Ciemności nad Olszą”, ale również w dyskusji z publicznością, społecznością Czerwonego Prądnika.

Spektakl Teatru ze Społecznością powstawał w trakcie 15 spotkań warsztatowych, podczas których z pomocą technik dramowych młodzież poznawała się bliżej, tworzyła relacje, integrowała się ze sobą oraz w twórczy sposób pracowała nad historiami, które zebrane zostały podczas Wieczoru Opowieści. Historie te zostały przetworzone przez naszych aktorów, przez ich doświadczenie, skojarzenia, emocje i tak powstał spektakl ,,Ciemności nad Olszą”. Grupa uczestników i uczestniczek spotykała się regularnie w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej ,,Na Olszy”.


Ogromnie gratulujemy naszym wspaniałym uczestnikom!

Jesteście wspaniali, wrażliwi, mądrzy. Włożyliście sporo swojego czasu, emocji, kreatywności w cały proces twórczy. Praca z Wami była wielką przyjemnością. Czujemy ogromną dumę!


W działaniach udział wzięli:
Anna, Fedor, Dominika, Wiktoria, Kristina

Dziękujemy osobom ze społeczności Czerwonego Prądnika za podzielenie się historiami podczas Wieczoru Opowieści oraz żywe dyskusje po spektaklu!

Bardzo serdecznie dziękujemy Kierownictwu oraz pracownikom PAL ,,Na Olszy” oraz za zaangażowanie i wsparcie organizacyjne oraz tworzenie dobrej, sprzyjającej do pracy atmosfery.

Podziękowania kierujemy również w stronę Pawła Grzesika – za wrażliwość oraz reżyserską inwencję, Pana Grzegorza Dobrowolskiego – za wsparcie i oprawę świetlną podczas próby i spektaklu, a także w stronę Centrum Młodzieży – za współpracę i przygotowanie przestrzeni do działań teatralnych.

Dziękujemy Kristinie Metelskiej, która była obecna na wszystkich spotkaniach warsztatowych jako tłumaczka, ale również jako aktorka.

Dziękujemy także Centrum Obywatelskiemu w Krakowie – ul. Reymonta 20 za obecność na spektaklu w ramach wizyty studyjnej.

Załączamy słowa piosenki finałowej:

Pewnego razu na Olszy
Ktoś opowiedział historię ciekawą
A w niej poeta, księżyc i sny

To wszystko działo się na Olszy!
Przenieście się z nami tam
Gdzie w dworku zaklęty jest czar
Hrabia, święty Antoni i psy

To wszystko działo się na Olszy!
Ciemności zapadną nad Olszą
A wtedy my
Spotkamy się wspólnie, błądząc
By śnić sny….

Do Meteora zajrzyj choć raz,
By dobrze spędzić tutaj swój czas
Tu spotkasz sąsiadów i psy

To wszystko dzieje się na Olszą
Ciemności zapadną nad Olszą
A wtedy my
Spotkamy się wspólnie, błądząc
By śnić sny

Prowadzenie wieczoru: Wioletta Szuba i Katarzyna Rynkowska
Tłumaczenie na język ukraiński: Kristina Metelska
Światło: Grzegorz Dobrowolski
Muzyka: Katarzyna Rynkowska
Nagranie video: Anna Ćwiklińska
Zdjęcia: Hanna Franczak

Partner projektu: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Zadanie publiczne realizowane w ramach projektu grantowego „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy. Wsparcie grantowe EFS dla NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Działanie 15.1 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – wsparcie grantowe dla NGO oraz JST.

_____________________________________________________________________

To top