SEMINARIUM online pt. „Metoda Teatru Forum w procesach integracyjnych i działaniach antydyskryminacyjnych”

Fundacja Kurdybanek serdecznie zaprasza na SEMINARIUM online pt. „Metoda Teatru Forum w procesach integracyjnych i działaniach antydyskryminacyjnych” z pokazem dwóchspektakli Teatru Forum (debata forum na żywo)

 

Termin: 27 sierpień 2022 r. (sobota)
Start: godz. 14:00
Czas trwania: 4,5 h
Transmisja na żywo przez platformę Microsoft Teams

Celem spotkania jest przybliżenie metody Teatru Forum jako atrakcyjnej formuły do pracy z grupami młodzieżowymi w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na pochodzenie.

TEATR FORUM? CO TO JEST?

Teatr Forum to interaktywna formuła teatru społecznego stworzona  przez Augusto Boala, brazylijskiego reżysera i aktywistę. Spektakl TF porusza problemy konkretnych grup społecznych, nazywa zjawiska i sytuacje społeczne, stawia pytania, otwiera pole do dyskusji, zmienia się w debatę angażującą wszystkich uczestników, widzów i aktorów, na temat przedstawiony w spektaklu. 

 

𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 𝗦𝗘𝗠𝗜𝗡𝗔𝗥𝗜𝗨𝗠:
1. Prezentacja założeń projektu „Zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka”.
2. Sesja forum, w tym:

  • Prezentacja dwóch spektakli Teatru Forum: „Kabel” i „Akcent”.
  • Debata z możliwością interaktywnego udziału widzów (interwencje i dyskusja) w wybranym przez nich spektaklu.

Spektakl 𝗔𝗞𝗖𝗘𝗡𝗧 opowiada historię uczennicy o imieniu Jessica, która przeprowadza się razem z rodzicami z USA do Polski. Odczuwa dużą niepewność, ale też dużą nadzieja. To ma być ostatnia zmiana szkoły. Co ją spotka w polskim liceum? Jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jaki stosunek będą mieli do niej nowo poznani rówieśnicy? Jak sobie z tym poradzi Jessica?

Spektakl 𝗞𝗔𝗕𝗘𝗟 to historia Weroniki, uczennicy klasy I warszawskiego liceum, która wraz z rodzicami przeprowadziła się z Piaseczna do Warszawy. Weronika chce mieć koleżanki, kolegów, uczyć się, ale również angażować się w różne akcje społeczne, jak ostatnio: w pomoc dla Ukrainy. Czasami jednak pomaganie innym, czy stawanie w obronie innych może prowadzić do konfliktu czy opresji. Jak odnajdzie się w tym Weronika? 

3. Dyskusja i panel ekspercki na temat wykorzystania Teatru Forum jako metody wspierającej pracę z młodzieżą w obszarze dyskryminacji ze względu na pochodzenie, inicjowanie i zarządzanie procesem integracji, praca w zróżnicowanym kulturowo środowisku.

 

Udział bezpłatny. 
Zapisz się wypełniając formularz: https://tiny.pl/9z2mm

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka”, którego celem jest wspieranie integracji wielonarodowościowych środowisk, w szczególności takich, w których obecne są dzieci i młodzież migranckie i uchodźcze z Ukrainy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na pochodzenie. 

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://www.kurdybanek.com/projekty/zmiana-zaczyna-sie/ 

Partnerzy: Klub Ukraiński w Krakowie – Fundacja Zustricz; Instytut Psychologii UJ; Miasto Kraków.

Działanie sfinansowane z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

 

 

 

 

To top