Pokaz dwóch spektakli Teatru Forum

To był naprawdę niezwykły dzień! W poniedziałek 9 maja nasi Edukatorzy i Edukatorki zaprezentowali publiczności efekt kilkumiesięcznej pracy! W Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana odbyły się dwie sesje Teatru Forum, w ramach których zaprezentowane zostały spektakle ,,Akcent” oraz ,,Kabel”. 

W przygotowanych przez Edukatorów i Edukatorki spektaklach, główne bohaterki mierzyły się z opresją – ze względu na amerykańskie pochodzenie i specyficzny akcent oraz z powodu wstawienia się za koleżanką z klasy, będącą ukrainką. Niechęć ze strony rówieśników, niezrozumienie przez dorosłych, brak wsparcia, wykluczenie, dyskryminacja – to czynniki, które sprawiły, że sytuacja zdawała się nie mieć wyjścia.

Jednak identyfikacja z problemem w Teatrze Forum powoduje zaangażowanie publiczności – widzo-aktorzy próbowali zmienić los głównej bohaterki w każdym ze spektakli, wchodząc w jej rolę, by przezwyciężyć opresję, nie poddać się jej. Każde wejście na scenę (interwencja), każda próba zmiany decyzji, wyborów bohaterek była poddawana dyskusji publicznej, urefleksyjniana. Dzięki takiemu zaangażowaniu publiczność mogła rozważać różne możliwości zmiany, a także przyglądać się sytuacjom z wielu perspektyw.

Na widowni spektaklu ,,Akcent” zasiedli uczniowie i uczennice Kolegium Europejskiego – Europejskiego Niepublicznego Liceum, z kolei w przypadku spektaklu ,,Kabel”, uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie. Bardzo dziękujemy im za wszystkie pomysły, zaangażowanie i odważne interwencje!
To był bardzo ważny, emocjonujący dzień! Pokaz spektakli stanowił zwieńczenie procesu przygotowań, poszukiwań, twórczych eksploracji, zgłębiania metodologii Teatru Forum w kontekście przyszłej pracy z grupami, ale także poznawania siebie w działaniu.

Kochani Edukatorzy i Edukatorki – ogromny brawa dla Was za energię, wrażliwość i otwartość!

 

 

W spektaklu ,,Akcent” udział wzięli i wzięły:
Justyna Grądziel, Judyta Potocka, Mateusz Wojnarowicz, Ina Plisko, Magdalena Pluta, Dorota Kaczor, Oksana Buchynska, Urszula Sidoruk, Piotr Majewski

 

 

 

 

 

W spektaklu ,,Kabel” udział wzięli i wzięły:
Barbara Mołas, Zofia Szyrajew, Karolina Kniotek, Magdalena Kotula, Nataliia Shymborska, Maciej Pierzchała, Urszula Tłomak

 

 

 

Podczas spektakli dżokerowały Wioletta Szuba i Anna Ćwiklińska, trenerki w projekcie.

Dziękujemy serdecznie Pawłowi Grzesikowi za nieocenione wsparcie przy tworzeniu spektakli, Katarzynie Rynkowskiej za pracę organizacyjną i zaangażowanie w cały proces, Kristinie Metelskiej za tłumaczenie na język ukraiński, Panu Grzegorzowi Dobrowolskiemu za czarowanie światłem, Magdzie Rymarz za piękne fotografie, Darkowi Janiczakowi za realizację video, Centrum Młodzieży za wspaniałą teatralną przestrzeń.

 

 

To top