Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Małopolski

Kraków
10.2020 r. - 05.2021 r.

Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Małopolski

Bajki, które powstały w ramach projektu mają charakter kulturowy (opowiadają o architekturze Krakowa) i psychoedukacyjny (poruszają zagadnienia związane z emocjami oraz sposoby radzenia sobie z nimi).
Dostosowane zostały dla osób z niepełnosprawnością̨ słuchową – przetłumaczone na Polski Język Migowy oraz z możliwością włączenia napisów.

Tym razem główni bohaterowie cyklu „Palec pod budkę”, Tosia i Krzyś, zapraszają nas do Krakowa. Kogo spotkają spacerując po krakowskich uliczkach? Czego dowiedzą się o tym mieści i o sobie? Posłuchajcie sami.

 

Założenia

Rezultaty

Bajki

„Opowieści o kamiennych rzeźbach”

Bajka Opowieść o kamiennych rzeźbach przybliża elementy kultury regionu małopolskiego. Tym razem Tosia ze swoją przyjaciółką Kamilą zaproszą nas do Krakowa. Razem z bohaterkami odkryjemy świat kamiennych rzeźb, które można znaleźć w różnych częściach miasta. Co w tych rzeźbach najbardziej urzekło dziewczynki? Jaką lekcje wyciągnęły ze spotkania z nimi? Główne bohaterki zapraszają nas również do świata swoich emocji, które w tej bajce pomogły zobaczyć doświadczenia poszczególnych postaci z różnej perspektywy.

"Bajka o śpiewającej żabie"

Na wycieczkę do Krakowa zaprasza nas Krzyś. Razem z żabą, bajkową towarzyszką, będą zwracać uwagę na szczegóły architektury krakowskich kamienic. Wystarczy tylko podnieść głowę, by na szczytach budynków zobaczyć figury żaby, osła czy pająka. Gdzie można je znaleźć i kto jest twórcą tych oryginalnych zdobień? Sprawdźcie sami, słuchając i oglądając bajkę. W warstwie psychoedukacyjnej bajka obejmuje obszar emocji związanych z radosną twórczością, z poczuciem siły i wartości płynących z nieskrępowanej ekspresji oraz z wiarą w siebie.

"Bajka o ogrodzie"

Bajka o ogrodzie zaprasza nas na spacer po magicznym świecie przyrody. Czy znajdziemy tam odpowiedzi na wszystkie ważne pytania: Czy to prawda, że ważki były kiedyś smokami? Czy storczyki zakwitają raz na 20 lat? Jak złapać porozumienie z przyrodą? Czy świat przyrody widziany z perspektywy człowieka różni się od tego widzianego oczami… pszczoły? Cierpliwość i zachwyt – czy można się tego nauczyć? Poznamy piękno i unikatowe spojrzenie na to, co nam wydaje się zwyczajne i być może nudne. W Bajce o ogrodzie można rozważyć te pytania nie tylko w dziecięcy sposób.

Bajki w formacie audio-video

Bajka o śpiewającej żabie
Opowieść o kamiennych rzeźbach
Bajka o śpiewającej żabie z tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy).
Opowieść o kamiennych rzeźbach z tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy).
Bajka o ogrodzie

Przygotowanie bajek:

Bajki napisała: Wioletta Szuba

Opracowanie fabularne i merytoryczne bajek: Wioletta Szuba, Ismena Ładecka, Magdalena Michnowicz

Konsultacja bajek: Ismena Ładecka, Magdalena Michnowicz

Ilustracje do „Opowieści o kamiennych rzeźbach”: Hanna Franczak

Ilustracje do „Bajki o śpiewającej żabie”: Sonia Franczak

Realizacja dźwięku: Krzysztof Buratyński VoiceStudio.pl”

„Opowieść o kamiennych rzeźbach” i „Bajkę o śpiewającej żabie” czytał: Krzysztof Buratyński VoiceStudio.pl

„Bajkę o ogrodzie” czytała: Karolina Wołoch

Koordynacja:

„Opowieść o kamiennych rzeźbach” i „Bajka o śpiewającej żabie": Anna Ćwiklińska

"Bajka o ogrodzie": Wioletta Szuba

Finansowanie:

„Opowieść o kamiennych rzeźbach” i „Bajkę o śpiewającej żabie” współfinansowane ze środków Miasta Krakowa – Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia

„Bajka o ogrodzie” jest częścią cyklu Czułe bajki zrealizowanego w ramach projektu Bądź turystą w swoim mieście – poczuj Kraków przez Miasto Kraków, KBF, Zgody 7 i Kids in Kraków

To top