Dzielimy się swoją wiedza, doświadczeniem i efektami wypracowanymi w ramach realizacji różnych projektów.

 

Projekt „Działam, więc jestem. Obywatelskość dzieci i młodzieży” zaprasza do działań na rzecz społeczności lokalnej.

Poniżej inspiracje do działań z i na rzecz dobra najbliższych, znajomych, sąsiadów oraz mieszkańców waszej dzielnicy i/lub miejscowości oraz kilka pomysłów na wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym i przyjaciół:

 • Broszura „Projekt DZIAŁAM WIĘC JESTEM, OBYWATELSKOŚĆ DZIECI i MŁODZIEŻY. Podsumowanie działań i prezentacja efektów” to materiał, który z jednej strony jest pełen wspomnień ze wspólnych spotkań, działań i spektakli teatralnych (zdjęć, filmików), z drugiej zaś – zawiera szereg materiałów edukacyjnych mogących być inspiracją do pracy z dziećmi i młodzieżą w obszarze aktywności obywatelskiej (np. scenariusze zajęć warsztatów „Działam, więc jestem” oraz propozycja zajęć w ramach „Akademi Obywatela i Obywatelki”, film instruktażowy „Jak zrobić Teatr Forum?”, Dziennik Aktywności). Link do broszury: Projekt „Działam, więc jestem”. Podsumowanie działań i prezentacja efektów.

 • Publikacja „Akademia Obywatela i Obywatelki, czyli jak prowadzić Klub Inicjatyw Społecznych” to materiał, w którym dzielimy się swoim doświadczeniem i podpowiadamy, jak kształtować w dzieciach i młodzieży umiejętności współpracy z innymi ludźmi w celu rozwiązywania problemów stojących przed szkolnymi i lokalnymi społeczności oraz zachęcanie młodzieży do inicjowania działań obywatelskich. W publikacji prezentujemy scenariusze warsztatów, które mogą wzbogacić spotkania Klubów Inicjatyw Społecznych. Scenariusze te uzupełnione są nagraniami, w którym prezentujemy niektóre z ćwiczeń. Dodatkowo przedstawiamy dobre praktyki, które mogą być inspiracją do nowych działań podejmowanych z młodzieżą. Link do publikacji: „Akademia Obywatela i Obywatelki”.
 • „DZIENNIK AKTYWNOŚCI: potrzeby – pomysły – działania”, to zeszyt ćwiczeń z edukacji obywatelskiej dla uczennic i uczniów klas 4-8. Celem Dziennika aktywności jest kształtowanie nawyków aktywnego obywatela – zachęcanie dzieci (poza i pomiędzy kolejnymi warsztatami obywatelskimi „Działam, więc jestem”) do ciągłej refleksji, ćwiczenia uważności na otoczenie (ludzi, środowisko, przestrzeń miejską), szukania rozwiązań i generowanie pomysłów, do podejmowania najmniejszych działań́ na rzecz innych (począwszy od społeczności domowej do lokalnej). Link do materiału: DZIENNIK AKTYWNOŚCI„.

 • Materiał instruktażowy „Jak zrobić Teatr Forum?”.
  Teatr Forum, to jedna z bardziej cenionych przez Fundację Kurdybanek metod pracy z grupami, w tym młodzieżą. W udostępnionym materiale pokazujemy jego założenia i cele. Materiał opracowany jest na podstawie spektaklu Teatru ze Społecznością „Przegryw”, który stworzyły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 51 im. S. Wyspiańskiego w Krakowie przy wsparciu trenerki dramy Wioletty Szuby.

 • Teatr ze Społecznością „W bronowickim stawie….” powstał na podstawie opowieści mieszkańców dzielnicy Bronowice Wielkie, które Grupa Teatru ze Społecznością oddała społeczności przetworzone według swojego wyobrażenia.

 • Spektakl Teatru ze Społecznością pt. „Krowoderskie Zuchy i przeszłości duchy”.
  Spektakl ten przygotowali tzw. „zwykli ludzie”, mieszkańcy dzielnicy, którzy postanowili zrobić coś dla siebie, dla innych, dla swoich dzieci i wreszcie – dla społeczności lokalnej. Tworząc Grupę Teatru ze Społecznością w trakcie cyklu warsztatów opierając się na dzielnicowych historiach, opowiedzianych w trakcie Wieczoru Opowieści, przetworzyli je artystycznie wedle własnego skojarzenia i wyczucia, współpracując ze sobą i tworząc nową odsłonę poznanych historii, by ostatecznie wykreować sceny z życia powojennego Krakowa. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu społeczność otrzymała spektakl “Krowoderskie Zuchy i przeszłości duchy”. 

 • Słuchowisko o nowych przygodach smoków „Burzliwy poranek”.

Nowe przygody smoków dostępne są również w wersji ebooka, na końcu którego, znajdują się zabawy i pytania do wykorzystania w rozmowie z dziećmi, po wysłuchaniu lub przeczytaniu bajki. Miłego słuchania i czytania: EBOOK „BURZLIWY PORANEK”. 

 • Słuchowisko „Smoki i donica”, to historia o tym, że czasem jest tak, że siedzimy wszyscy razem w domach i bywa to niewygodne, może sprzyjać kłótniom, smutkom, tęsknotom, przeżywaniu różnych skrajnych emocji. Tak właśnie może być. Smoki to zrozumiały i zobaczyły, że oprócz frustracji, złości i niemocy można przeżywać radość i zachować pogodę ducha.
  W słuchowisku udostępniliśmy ilustracje przygotowane przez dzieci, w tym uczennice i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7 i Szkoły Podstawowej Nr 51 w Krakowie.

Przygody smoków dostępne są również w wersji ebooka, na końcu którego, znajdują się zabawy i pytania do wykorzystania w rozmowie z dziećmi, po wysłuchaniu lub przeczytaniu bajki. Miłego słuchania i czytania: EBOOK „SMOKI I DONICA”.

Działania sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności
– Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
ze środków Programu FIO na lata 2014-2020.

 

Projekt „Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski” zaprasza w podróż po polskich krainach i w świat emocji głównych bohaterów, Tosi i Krzysia. 

W ramach projektu opracowane zostały 4 bajki dla dzieci przybliżające im elementy mniej znanych tradycji i zwyczajów 4 regonów Polski oraz pokazujące świat emocji, gdyż przez odpowiednią fabułę i konstrukcję bohaterów, poruszone zostały w bajkach zagadnienia psychoedukacyjne. Każda z  bajek dostępna jest w wersji video, jak również w formie audiobooka i ebooka (dostępne na stronie www.palecpodbudke.com).
Dla wszyskich zaintersowanych tradycją i kulturą Polski oraz tematem emocji dostępne są dodatkowe materiały na stronie www.palecpodbudke.com, w tym: materiały edukacyjne nt. dziedzictwa kulturowego i psychoedukacji dostosowanymi do treści bajki (z zestawem ćwiczeń); quizy dla dzieci oraz videoblog ZRÓB TO SAM! z 4 odcinkami, w których zachęcamy do twórczości własnej inspirowanej polski.

„Opowieść o domach z Podlasia” przybliża elementy sztuki ludowej jakim jest zdobnictwo drewnianych domów tzw. zdobnictwa laubzegowego. Bajka dostępna jest również z tłumaczeniem na polski język migowy

Piosenka o Podlasiu „Błogo mi” ze zdjęciami Katarzyny Piweckiej.

„Opowieść o kamieniach z Kaszub” zaprasza do poznania kamiennych kręgów i związanych z nimi legendy o Stolemach. Bajka dostępna jest również z tłumaczeniem na polski język migowy

W „Opowieści o duchu z Karkonoszy” poznajemy niesamowitą legendę o Królu Gór (zwanym też m.in. Karkonoszem) oraz górskie zwyczaje, np.: że na szlaku nie powinno się krzyczeć, czy hałasować, że turyści mijając się, witają się ze sobą mówiąc Cześć!. Bajka dostępna jest również z tłumaczeniem na polski język migowy

W „Opowieści o krakowskim pająku” dowiadujemy się, że tytułowy pająk to ludowa ozdoba świąteczna. Dodatkowo w bajce pojawiają się także latarnie umarłych oraz Cmentarz Podgórski znajdujący się w Krakowie. Bajka dostępna jest również z tłumaczeniem na polski język migowy

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.