„Ta historia jest fikcyjna, ale mogłaby się wydarzyć naprawdę” – tymi słowami widzowie spektaklu pt. „Przegryw” 22 stycznia 2019r. w kinie Agrafka, zostali zaproszeni do towarzyszenia głównej bohaterce, Klarze.

Jej historia opowiada o osamotnieniu młodych ludzi, uczniów i uczennic szkół, którzy czasem nie radzą sobie z agresywnymi zachowaniami innych, z obojętnością, brakiem zrozumienia, nie wiedzą, jak zareagować, do kogo się zwrócić po pomoc, ale także o tym, jak znaleźć w sobie siłę, by przeciwstawiać się temu i zadbać o siebie. To historia także o sile świata wirtualnego, w którym jest łatwiej żyć, w którym można znaleźć ucieczkę przed codziennymi problemami, ale który nie daje zrozumienia, dialogu i prawdziwych relacji.

Zgodnie z formułą Teatru Forum – po obejrzeniu spektaklu po raz pierwszy, Joker (osoba prowadząca TF) zadał publiczności (a właściwie: widzo-aktorom) pytanie: Czy chcielibyście pomóc Klarze? Jak polepszyć jej sytuację? Jak zachowalibyście się, gdybyście byli na jej miejscu?

Odpowiadając sobie na te pytania i wchodząc na scenę – uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej Nr 51 w Krakowie – mieli możliwość, w ramach interwencji, sprawdzić różne swoje pomysły na rozwiązanie trudności doświadczanych przez bohaterkę spektaklu.

Na pytanie Jokera: Jak myślicie, dlaczego to robimy, dlaczego robimy Teatr Forum? – jedna z uczennic odpowiedziała: „Żeby nauczyć się, jak zachowywać się w trudnych dla nas, agresywnych sytuacjach”.

Słowa jednego z rodziców, zaproszonego na spektakl, utwierdzają nas w przekonaniu, żeby działać w tym duchu dalej: „Jestem po dużym wrażeniem tego co zrobiliście Państwo z dziewczynkami z naszej szkoły, jak bardzo potrzebne było takie przedstawienie o zwyczajnym życiu ucznia, problemach, odtrąceniu, niezrozumieniu wśród rówieśników, rodziców , o samotności w tłumie… Niesamowity był dialog, jaki wywiązał się z widownią, widać było ,że młodzież potrzebuje takich rozmów,  a forma była bardzo przystępna dla nich, czuli się swobodnie, chociaż tematy trudne  i chyba chcieliby jeszcze i jeszcze……Prosimy o więcej takich inicjatyw”.

Cieszymy się na głosy takie, jak ten. Będziemy działać dalej.

Dziękujemy aktorkom Teatru Forum za kilkumiesięczną pracę, pomysły i energię: Amelii Wiertek, Hannie Mrowcy, Julii Gabryś i innym uczennicom z SP Nr 51.
Dziękujemy uczniom i uczennicom tejże szkoły za wielkie zaangażowanie w czasie spektaklu, za wiele pomysłów i interwencji, jak zachowaliby się na miejscu Klary.

This slideshow requires JavaScript.

Teatr Forum realizowany był w ramach projektu “Działam, więc jestem. Obywatelskość dzieci i młodzieży” przez Fundację Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych KURDYBANEK w partnerstwie ze Szkołą Podstawową Nr 51 im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych 2014-2020.

Categories: Bez kategorii

0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.